Černý kašel
Černý kašel je v České republice opět na vzestupu, kdy se pohybuje na úrovni výskytu v 60. letech 20. století, cyklicky se vrací. Jedná se přitom o vysoce infekční onemocnění dýchacích cest způsobené bakterií Bordetella pertussis, která se přenáší kapénkovou infekcí.
Typickým projevem tohoto onemocnění jsou záchvaty kašle, které trvají někdy i řadu týdnů. Tyto záchvaty kašle mohou být provázeny zvracením, celkovým vyčerpáním, v závažných případech může dojít ke vzniku zlomenin žeber, nechtěnému úniku moči a dalším komplikacím, např. zápalu plic.
Černý kašel má obvykle nejzávažnější průběh u novorozenců a dosud nechráněných kojenců. Vzhledem k tomu, že ochrana po očkování ani po prodělání nemoci není celoživotní, onemocnět mohou také dospělí.
Průběh onemocnění může být u dospělých mírnější nebo atypický, proto onemocnění nemusí být vůbec rozpoznáno. Ti pak mohou tuto nemoc snadno šířit, aniž by o tom věděli. Zkontrolovat aktuálnost očkování proti černému kašli by si proto měli zejména ti, kteří plánují rodinu nebo se pohybují v blízkosti novorozenců a kojenců.
Základní očkování probíhá v prvním roce života, přeočkovává se pak v roce, v 5 a 10 letech.
Vzhledem k epidemiologické situaci a nárůstu počtu nemocných s pertusí byla v roce 2011 vypracována Národní strategie očkování proti pertusi. Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje v podmínkách ČR minimálně jednou v dospělosti aplikaci posilující dávky proti pertusi, jako součást kombinované vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli, všem obyvatelům ve věku do 65 let. Očkování je dostatečně účinné také u osob starších 65 let a je doporučeno, pokud jsou v úzkém kontaktu s dětmi mladšími 12 měsíců.
V prosinci 2015 Národní imunizační komise schválila doporučení pro očkování těhotných žen proti černému kašli v České republice. Těhotné ženy je podle této strategie doporučeno očkovat jednou dávkou kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu během těhotenství, ideálně v 3. trimestru od 27. týdne těhotenství.
Zkontrolovat aktuálnost očkování proti černému kašli by si měli zejména ti, kteří plánují rodinu nebo se pohybují v blízkosti novorozenců a kojenců.
- Břišní tyfus
- Covid 19
- Černý kašel
- Chřipka
- Cholera
- Dětská obrna
- Infekční žloutenka
- Invazivní meningokoková onemocnění
- Klíšťová encefalitida
- Malárie
- Nákazy Haemophilus influenzae typu b
- Onemocnění vyvolané HPV
- Pásový opar
- Plané neštovice
- Pneumokoková onemocnění
- Příušnice
- Rotavirové gastroenteritidy
- RSV infekce
- Spalničky
- Tetanus
- Tuberkulóza
- Vzteklina
- Záškrt
- Zarděnky
- Žlutá zimnice